Ochrona pralki

W jaki sposób dbać o pralkę?

 

Naturalną rzeczą jest, że pralka jako urządzenie mechaniczne będzie ulegać zużyciu. Jednak możliwe jest zapewnienie jej jak najdłuższej żywotności, tak, by służyła jeszcze przez długi czas po upływie gwarancji. Aby było to możliwe przy użytkowaniu pralki należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Przede wszystkim warto pralkę odkamieniać. Popularne na rynku, szeroko reklamowane w mediach zmiękczacze wody nie chronią pralki przed kamieniem. Zmiękczacz sypiemy razem z proszkiem do prania, więc ta woda jest zmiękczona. Po praniu zasadniczym woda ze zmiękczaczem i detergentem jest wylewana do kanalizy. Następnie pralka wykonuje 4-6 płukań ze świeżą wodą, w której nie ma już zmiękczacza. Z tej wody też wytrąca się kamień, który osadza się na wewnętrznych elementach pralki i przyspiesza ich zużycie. Dlatego nasza firma udostępnia klientom usługę odkamieniania pralki profesjonalnym odkamieniaczem, a także sam odkamieniacz do samodzielnego odkamienia pralki. Pranie odkamieniające należy wykonać co ok. 2-3 miesiące.

Ponadto, w kwestiach konserwacji pralki dobrze jest usuwać resztki proszku z szuflady oraz regularnie czyścić filtr, który zatrzymuje drobne elementy mogące zatkać kanał odpływowy. Dobrze jest sporadycznie myć gumowy fartuch znajdujący się przy drzwiczkach pralki otwieranej z boku, lub przy wieku pralki otwieranej z góry. Zapobiega to trwałemu osadzeniu się zanieczyszczeń a także powstawaniu pleśni.

Warto także sporadycznie pralkę „wygotować”, jeśli nie mamy akurat prania na 90º możemy puścić gotowanie bez wsadu. Zapobiega to powstawaniu przykrego zapachu z pralki, a także zabija wszelkie bakterie z jej wnętrza.